nj24 – Zoom Zbliżenia (Poland)

nj24 – Zoom Zbliżenia (Poland)

Irański reżyser Kaveh Ghahremany zdobył główną nagrodę tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Zoom – Zbliżenia”
Irański reżyser Kaveh Ghahremany zdobył główną nagrodę tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Zoom – Zbliżenia”. Otrzymał ją za 10-minutowy film „Moja mama ma długi cień”, któremu jurorzy przyznali Gran Prix konkursu, stanowiącego zasadniczą część dorocznego, jeleniogórskiego święta kina niezależnego. W ręce autora, który szalał z radości podczas niedzielnej gali trafiła statuetka „Żelaznego filmowca” autorstwa rzeźbiarza Zbigniewa Frączkiewicza i 5 tys. zł.

Jeleniogórski festiwal zaliczany do grona największych i najważniejszych festiwali offowych organizowanych w Polsce. Zakończona w minioną niedzielę tegoroczna edycja jeleniogórskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „ZOOM – ZBLIŻENIA” potwierdziła wysoką wartość i klasę tego wydarzenia. Impreza organizowana od lat przez Osiedlowy Dom Kultury na Zabobrzu dawno już straciła lokalny charakter. Dziś jest prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem kulturalnym, czyniącym Jelenią Górę ważnym miejscem na filmowej mapie Polski i Europy.W festiwalu uczestniczyło ponad stu gości z całej Polski, Czech, Iranu, Hiszpanii, Holandii, Szwajcarii i Niemiec. W konkursie pokazano 71 spośród ponad 250 zgłoszonych filmów. Poziom filmowej rywalizacji z roku na rok pnie się w górę. Międzynarodowe jury, pracujące tym razem pod przewodnictwem znanego polskiego aktora i producenta Roberta Gonery miało bardzo trudne zadanie. Festiwalowa publiczność obejrzała bowiem mnóstwo dobrych, nierzadko w pełni profesjonalnie zrealizowanych filmów.
Jurorzy przyznali ostatecznie 13 nagród i 7 nominacji do OFFSKARÓW 2009. Żelaznego filmowca i 2 tys. zł za najlepszy film fabularny dostał Krzysztof Jankowski za pełnometrażowy film „Ego”. Za najlepszy film dokumentalny uznano obraz „Mama, Tata, Bóg i Szatan” Pawła Jóźwiaka, a za najlepszy film animowany „Samotność” Mehardada Sheikhana z Iranu. Nagrodę za najlepszy film niezależny otrzymał hiszpański obraz Lucasa Figueora „Ponieważ są rzeczy o których się nie zapomina”, a za najlepszy film amatorski „W tłumie” Agnieszki Konarskiej. Za najlepszy film studencki uznano natomiast film „Moja nowa droga” Barbary Białowąs.
Wśród festiwalowych filmów istotnie zaznaczyły swoją obecność obrazy młodych twórców z regionu jeleniogórskiego. Ufundowaną przez redakcję „Nowin Jeleniogórskich” nagrodę specjalną w kategorii „Made in Karkonosze” otrzymał Przemysław Filipowicz za film „Klej” wymieniany wśród najlepszych filmów. Autorowi z naszego regionu przypadła też jedno z głównych trofeów. Nagrodę za najlepszy film eksperymentalny otrzymał bowiem „Zegar” Marka Straszaka.
Specjalne wyróżnienia jury otrzymały ponadto filmy „Do You Love Me” czeskiego twórcy Jana Chramosty, dokument „Jutro” Bartosza Kruchlika niemiecki fillm „Dentissimo” Maurica Huesni’ego oraz „I dont’t feel like dancing” Evi Goldbrunner i Joachima Dollhopfa z Niemiec.
Jeleniogórskie nominacje do OFFSKARÓW otrzymali: Tomasz Zasada i Mateusz Jemioła za reżyserię filmu „Dla ciebie i ognia”, Dawid Kowalewicz i Krzysztof Jankowski za scenariusz do filmu „Ego”, Andrzej Wolf za zdjęcia do filmu „Czego nikt nie wie”, Michał Dąbal za montaż filmu „Pralnia”, Małgorzata Regent i Michał Chołka za najlepsze role w filmie „Dla ciebie i ognia” oraz Bartosz Kruhlik za film dokumentalny „Jutro”.
W głosowaniu widzów zwyciężył polski film „Dla ciebie i ognia” .
Leave reply